Gorički vulkan

Na območju vasi Grad je pred 3 milijoni let bruhal zadnji vulkan na Slovenskem. Njegov krater je imel premer približno 1 kilometer in Doživljajski pak Vulkanija se nahaja na delu tega kraterja.


NASTANEK GORIČKEGA VULKANA

Magma je na poti na površje naletela na vodonosno plast. Zaradi tega se je začela ohlajati in razpadati na manjše delce, piroklaste. Toplota iz magme je vodo spremenila v paro in nastala je eksplozivna mešanica, ki se je dvignila na površje in izoblikovala lijakasto obliko vulkana. Lijak so zapolnile talne in površinske vode in nastala je vulkanska oblika maar. Eksplozije so se ponavljale in iz maara je zrastel tufski stožec. Vulkanski izbruhi so vrh stožca delno porušili in nastal je tufski obroč, zapolnjen z vodo. Ena od eksplozij je porušila steno tufskemu obroču in iz njega se je izlil gost drobirski tok. Nastale naplavine so ustvarile manjši zaobljen grič. Vulkansko delovanje je prenehalo, vulkani so ugasnili, prekrile so jih rečne naplavine. Ostanki vulkanov so danes manjši zaobljeni griči, porasli z drevjem. Na enem izmed vulkanskih gričev danes stoji največji grad (grad Grad) in na drugem grajska grobnica, imenovana Kripta. 

 

Ostanek vulkanov sta tudi kamnoloma bazaltnega tufa. Eden je v bližini Vulkanije in drugi, ki je tudi zaščiten kot naravna vrednota, se nahaja en kilometer naprej po cesti v smeri Kuzme. Kamnolom lahko obiščete sami ali pa se do njega zapeljete s cestnim turističnim vlakom, ki vozi v počitnicah (prvomajskih, letnih in jesenskih) ter ob drugih vnaprej določenih dnevih. Razpored voženj objavimo pod novicami. V kamnolomu si lahko preko aplikacije OLIvulkan na svojih telefonih ogledate tudi dva kratka filma, in sicer o delu v kamnolomu nekoč in o minerali olivinu.  

 

Želiš obiskati naš doživljajski park Vulkanija?

Preveri zasedenost in rezerviraj svoj termin.